Renault Modus 1.2 iskustva, potrošnja i najčešći kvarovi

Renault Modus 1.2 iskustva – pouzdanost, potrošnja i najčešći kvarovi

Renault Modus 1.2 najviše odgovara vozačima kojima je potreban pregledan, udoban i praktičan automobil za grad, ali žele više prostora i viši položaj sedenja nego u klasičnom malom automobilu. Atmosferski 1.2 16V predstavlja jednostavniji i sigurniji izbor za mirnu gradsku vožnju, dok je 1.2 TCe znatno živahniji i pogodniji za otvoreni put, ali zahteva uredniju servisnu istoriju.

Iskustva sa polovnim primercima pokazuju da dobro održavan Modus može biti pouzdan i relativno povoljan automobil. Ipak, zapušteni primerci mogu doneti probleme sa paljenjem, električnom opremom, klimom i prednjim trapom. Posebnu pažnju treba posvetiti zupčastom kaišu, jer oba motora koriste kaiš, a njegov prekid može izazvati ozbiljno oštećenje motora.

Osnovne informacije o Renault Modusu

Renault Modus je mali monovolumen razvijen na platformi koju deli sa Renault Cliom treće generacije i Nissan Noteom. Evropska prodaja počela je 2004. godine, dok se završetak proizvodnje, u zavisnosti od tržišta, vezuje za 2012. odnosno 2013. godinu.

Prva verzija prepoznatljiva je po kratkoj karoseriji, visokom krovu i centralno postavljenoj digitalnoj instrument-tabli. Model je osvežen tokom 2007. godine, a početkom 2008. predstavljeni su temeljnije redizajnirani Modus i produženi Grand Modus. Renaultovo zvanično uputstvo obuhvata drugu fazu proizvedenu od januara 2007. do decembra 2012. godine. Renault – Modus Phase 2

Najvažnije razlike između dve karoserije su:

KarakteristikaRenault ModusRenault Grand Modus
Dužina redizajniranog modelaoko 3,87 moko 4,03 m
Međuosovinsko rastojanjekraćeduže
Osnovni prtljažnikpribližno 200–300 l, zavisno od položaja klupepribližno 305–410 l, zavisno od položaja klupe i načina merenja
Najbolja namenagrad i kraće relacijeporodica i duža putovanja
Manevarski prostorveoma dobari dalje dobar, ali zahteva nešto više mesta

Zapremine prtljažnika razlikuju se u katalozima jer zavise od položaja pomične zadnje klupe i primenjenog standarda merenja. Za Grand Modus navodi se do približno 1.450 litara kada su zadnja sedišta oborena.

Renault Modus 1.2 16V i 1.2 TCe – razlike

Oznaka „1.2“ nije dovoljna da se utvrdi koji motor automobil ima. Pre kupovine treba proveriti snagu u saobraćajnoj dozvoli, oznaku motora i VIN.

Renault Modus 1.2 16V

Najzastupljenija atmosferska verzija ima:

  • zapreminu od 1.149 cm³;
  • četiri cilindra i 16 ventila;
  • najčešće 75 KS i oko 105 Nm;
  • petostepeni manuelni menjač;
  • zupčasti kaiš;
  • bez turbine i plivajućeg zamajca.

Na pojedinim tržištima postojale su i slabije varijante sa približno 65 KS. Verzija sa 75 KS ubrzava bez žurbe i najviše joj odgovaraju grad, lokalni putevi i vozači koji ne očekuju sportske performanse.

U redizajniranom Modusu fabrički podaci za 1.2 16V 75 navode kombinovanu potrošnju oko 5,9 l/100 km, 105 Nm i ubrzanje do 100 km/h za približno 13,5 sekundi. Auto-Data – Modus 1.2 16V

Renault Modus 1.2 TCe

Motor 1.2 TCe, interne porodice D4Ft, dobija turbopunjač i razvija približno 100–103 KS i 145 Nm. Renault ga je nudio u redizajniranom Modusu i Grand Modusu kao snažniju benzinsku alternativu. Renault – New Modus and Grand Modus

Važno je naglasiti da ovo nije isti motor kao kasniji Renault-Nissan 1.2 TCe iz porodice H5Ft, poznat po problemima sa povećanom potrošnjom ulja u pojedinim modelima proizvedenim posle 2012. godine. Modus koristi stariji D4Ft sa zupčastim kaišem, pa probleme ova dva motora ne treba mešati.

TCe je elastičniji pri preticanju, lakše održava brzinu na usponima i prijatniji je sa uključenom klimom i punim automobilom. S druge strane, ima više delova koji potencijalno zahtevaju popravku: turbinu, njena creva, upravljanje pritiskom punjenja i složeniji usisni sistem.

Renault Modus 1.2 potrošnja u stvarnoj vožnji

Fabrička potrošnja ostvarena je u standardizovanim uslovima i obično je niža od rezultata u svakodnevnom saobraćaju. Na potrošnju polovnog Modusa utiču verzija motora, težina Grand Modusa, stil vožnje, klima, kratke relacije, gume i tehničko stanje.

Realno je očekivati približne vrednosti:

Uslovi vožnje1.2 16V 75 KS1.2 TCe 100 KS
Grad7,5–9,5 l/100 km7,5–10 l/100 km
Otvoren put5–6,5 l/100 km5,5–7 l/100 km
Kombinovano6,5–8 l/100 km6,5–8,5 l/100 km
Autoput oko 130 km/h7–9 l/100 km7–8,5 l/100 km

Ovo su orijentacioni rasponi zasnovani na tehničkim podacima i prijavama vozača, a ne garantovane vrednosti. Atmosferski motor može u gradu biti štedljiviji ako se vozi mirno, ali zbog manjka obrtnog momenta troši više kada je vozilo opterećeno ili se stalno vozi u visokim obrtajima.

Renault Modus 1.2 iskustva vlasnika

Iskustva vlasnika nisu jednaka za svaki primerak, ali se nekoliko utisaka često ponavlja.

Udobnost, preglednost i gradska vožnja

Visoko postavljena sedišta, velika stakla i uspravna karoserija olakšavaju ulazak, izlazak i pregled saobraćaja. Kratka karoserija i lagan volan pogoduju parkiranju. To Modus čini praktičnim za starije osobe, roditelje sa malom decom i vozače koji često ulaze i izlaze iz automobila.

Ogibljenje je podešeno pre svega za udobnost. Dobro ublažava manje neravnine, ali izraženija visina karoserije znači više naginjanja u krivinama. Modus nije automobil namenjen brzoj vožnji po zavojima.

Centralna digitalna instrument-tabla nekim vozačima odgovara jer je visoko postavljena i lako čitljiva. Drugima smeta što nije neposredno ispred vozača. To je stvar navike, ali neispravan displej može predstavljati stvaran i potencijalno skup problem.

Kabina i zadnja sedišta

Kabina nudi više prostora iznad glave nego većina gradskih automobila slične dužine. Pomična zadnja klupa kod odgovarajućih paketa opreme omogućava izbor između više prostora za noge i većeg prtljažnika.

Renaultov sistem „Triptic“ mogao je da menja konfiguraciju klupe iz tri u dva komfornija sedišta. Renault – Triptic rear seating Mehanizam treba isprobati pre kupovine jer može biti ukočen ili oštećen.

Standardni Modus ima skroman prtljažnik kada se klupa pomeri unazad. Grand Modus je mnogo praktičniji za dečja kolica, veći prtljag i porodična putovanja.

Modus na autoputu

Motor 1.2 16V može održavati dozvoljenu brzinu, ali je bučniji pri višim obrtajima i zahteva ranije planiranje preticanja. Sa četiri osobe, prtljagom i klimom primetno gubi elastičnost.

TCe je bolji izbor za vozače koji redovno izlaze na autoput. Ima dovoljno obrtnog momenta za lakše uključivanje i međuubrzanja, iako ni on nije zamišljen kao snažan putni automobil. Bočni vetar se zbog visoke karoserije oseća više nego u nižem hatchbacku.

Ako vam je potreban znatno veći Renault za porodicu i duža putovanja, korisno je pogledati i tekst Renault Koleos iskustva, uz svest da Koleos pripada drugoj klasi i donosi veće troškove.

Renault Modus 1.2 kvarovi i slabe tačke

Bobine, svećice i nemiran rad motora

Trzanje, gubitak snage, nemiran ler i uključivanje lampice motora često su povezani sa sistemom paljenja. Potencijalni uzroci uključuju:

  • dotrajale svećice;
  • neispravnu bobinu;
  • vlagu ili loš kontakt na konektorima;
  • zaprljanu leptirastu klapnu;
  • problem sa senzorom položaja radilice;
  • usisavanje „falš“ vazduha;
  • neispravnu lambda-sondu ili drugi senzor upravljanja motorom.

Izvor iz oblasti prodaje i servisiranja delova kao čest uzrok grubog rada izdvaja bobine, ali dijagnostika mora prethoditi zameni delova. GSF Car Parts – Renault Modus problems

Nije opravdano automatski menjati sve bobine ako nije utvrđeno koja je neispravna, mada servis može preporučiti komplet ako su sve iste starosti i već pokazuju znake slabljenja.

Zupčasti kaiš i veliki servis

I atmosferski D4F i turbo D4Ft koriste zupčasti kaiš, a ne lanac. Za brojne verzije kao interval se navodi 120.000 km ili pet godina, šta pre nastupi. Autodoc – Modus 1.2 interval zupčastog kaiša

Tačan interval treba proveriti prema VIN-u, godištu i Renaultovom servisnom programu za konkretno tržište. Kod polovnog automobila bez računa i pouzdanog dokaza, najsigurnije je veliki servis uraditi odmah.

Kompletan posao obično obuhvata kaiš, zatezače i vodenu pumpu, a preporučljivo je proveriti i pomoćni kaiš. Prekid zupčastog kaiša može dovesti do kontakta ventila i klipova i skupe popravke glave motora.

Pouzdanost turbine kod 1.2 TCe

Turbina na D4Ft nije poznata kao sistemska katastrofalna mana ako je motor redovno održavan kvalitetnim uljem. Ipak, kod automobila starih petnaestak godina presudni su prethodno održavanje i način vožnje.

Obratite pažnju na:

  • plavi dim iz auspuha;
  • jak zvižduk ili struganje turbine;
  • neravnomerno razvijanje snage;
  • masnoću u crevima usisa u neuobičajeno velikoj količini;
  • greške pritiska punjenja;
  • nedostatak dokaza o redovnim zamenama ulja.

Povremeni tanak sloj ulja u usisnom sistemu nije sam po sebi dokaz kvara. Pregled turbine, merenje pritiska i dijagnostika daju pouzdaniji odgovor.

Elektronika i centralni displej

Iskustva vlasnika češće pominju kvarove električne opreme nego ozbiljna mehanička oštećenja benzinskog motora. Mogu se javiti:

  • nestajanje segmenata ili gašenje centralnog displeja;
  • problemi sa podizačima stakala;
  • neispravnost centralne brave ili kartice/ključa;
  • povremene lampice airbaga i ABS-a;
  • oksidirani konektori;
  • prodor vode u kabinu ili električne spojeve;
  • problemi izazvani slabim akumulatorom ili lošom masom.

Pre kupovine treba uključiti svaki potrošač i uraditi dijagnostiku čak i kada nijedna lampica trenutno ne svetli.

Prednji trap, upravljanje i kočnice

Na starijim primercima očekivano se troše krajnice, spone, stabilizatori, gumeni elementi, ležajevi i amortizeri. Lupanje preko kratkih neravnina, neprecizan volan i neravnomerno istrošene gume zahtevaju pregled na dizalici.

Električni servo mora raditi ravnomerno, bez upozorenja, otežanog okretanja i preskakanja. Kod kočnica treba proveriti diskove, pločice, zadnje kočnice, ručnu kočnicu i rad ABS-a. Pulsiranje pedale van ABS intervencije može ukazivati na deformisane diskove.

Klima-uređaj

Slabo hlađenje ne znači uvek da je potrebno samo dopuniti gas. Uzrok može biti propuštanje kondenzatora, oštećen kompresor, senzor, ventil, električni problem ili neispravan ventilator.

Klimu treba probati na hladnom motoru i ostaviti da radi najmanje desetak minuta. Ako prodavac tvrdi da „samo treba dopuniti gas“, tražite test curenja ili cenu vozila formirajte kao da sledi ozbiljnija popravka.

Zamena sijalica u prednjim farovima

Jedna od najpoznatijih mana Modusa jeste otežan pristup sijalicama. Kod nekih verzija i sa dovoljno spretnosti pojedine sijalice mogu se zameniti iz motornog prostora, ali propisana servisna procedura ili praktičan pristup često podrazumevaju otpuštanje dela maske i branika, a zatim vađenje fara.

Zbog toga je rad mnogo skuplji od same halogene sijalice. Britanske procene iznose približno 33–55 funti po strani, što ne treba direktno preslikavati na Srbiju, ali dobro pokazuje koliko pristup podiže cenu posla. Fixter – Modus headlight bulb replacement

Pre kupovine proverite sva svetla, stanje nosača branika i da li u farovima ima kondenzacije.

Bezbednost Renault Modusa

Renault Modus je 2004. godine osvojio pet zvezdica za zaštitu odraslih putnika na tadašnjem Euro NCAP testu i bio prvi automobil njegove male klase sa tim rezultatom. Renault – Euro NCAP rezultat

Rezultat treba posmatrati u istorijskom kontekstu: Euro NCAP metodologija iz 2004. bila je znatno drugačija i manje zahtevna od današnje. Pet zvezdica starog testa nije neposredno uporedivo sa pet zvezdica automobila testiranog po savremenim pravilima.

Modus je tada dobio pet zvezdica za odrasle, četiri za zaštitu dece i jednu za zaštitu pešaka. Pri kupovini proverite da li konkretan primerak ima ESP, jer oprema nije bila jednaka na svim tržištima i nivoima paketa.

Renault Modus održavanje i okvirni troškovi

Sledeći iznosi predstavljaju procene za nezavisne servise u Srbiji tokom 2026. godine. Stvarna Renault Modus cena održavanja zavisi od grada, proizvođača delova, količine radova i zatečenog stanja.

ZahvatOkvirna procena
Mali servis – ulje i osnovni filteri10.000–18.000 RSD
Veliki servis 1.2 16V sa pumpom vode35.000–60.000 RSD
Veliki servis 1.2 TCe sa pumpom vode40.000–70.000 RSD
Prednje pločice5.000–10.000 RSD sa radom
Prednji diskovi i pločice15.000–30.000 RSD
Jedna kvalitetna bobinapribližno 4.000–9.000 RSD
Servis klime i osnovna kontrolapribližno 5.000–10.000 RSD
Zamena sijaliceod simbolične cene rada do nekoliko hiljada dinara, zavisno od pristupa

Ove procene nisu cenovnik. Pre popravke treba tražiti ponudu koja posebno prikazuje delove i rad.

Mehanički Renault Modus delovi uglavnom su dostupni zato što dosta komponenti deli sa Cliom i drugim Renault modelima. Filteri, delovi paljenja, kočnica i trapa obično nisu problem. Specifični karoserijski delovi, centralni displej, pojedini enterijerski elementi i elektronika mogu biti teži ili skuplji za nabavku.

Prednosti Renault Modusa 1.2

  • odlična preglednost i visok položaj sedenja;
  • jednostavno parkiranje i dobre gradske dimenzije;
  • udobno ogibljenje;
  • prostrana kabina u odnosu na spoljašnju dužinu;
  • praktična pomična zadnja klupa;
  • pouzdan atmosferski motor kada se uredno održava;
  • solidna dostupnost redovnih mehaničkih delova;
  • pet zvezdica za odrasle na Euro NCAP testu iz 2004. godine;
  • Grand Modus nudi veoma upotrebljiv prtljažnik.

Renault Modus mane

  • 1.2 16V je slabiji sa punim vozilom i na autoputu;
  • centralni displej i druga električna oprema mogu praviti probleme;
  • komplikovan pristup sijalicama prednjih farova;
  • mali prtljažnik standardnog Modusa kada je klupa pomerena unazad;
  • naginjanje karoserije pri brzoj vožnji;
  • moguća ulaganja u trap, klimu i kočnice kod starih primeraka;
  • TCe zahteva pažljiviju proveru turbine i servisne istorije;
  • pet Euro NCAP zvezdica odnosi se na standard iz 2004, ne na današnje kriterijume.

Kontrolna lista za kupovinu polovnog Modusa

Pre konačne odluke proverite sledeće:

Dokumentacija i motor

  • uporedite VIN na vozilu i u dokumentima;
  • utvrdite da li je motor 1.2 16V ili 1.2 TCe;
  • tražite račune za zamenu zupčastog kaiša i vodene pumpe;
  • proverite datum, kilometražu i ugrađene delove, ne samo oznaku u servisnoj knjižici;
  • hladan motor mora upaliti brzo i raditi ravnomerno;
  • proverite dim, miris goriva, curenje ulja i rashladne tečnosti;
  • uradite OBD dijagnostiku;
  • kod TCe verzije proverite turbinu i pritisak punjenja.

Probna vožnja

  • pratite da li motor trza ili gubi snagu;
  • proverite kvačilo u višem stepenu prenosa pri nižim obrtajima;
  • menjanje brzina mora biti precizno, bez krčanja;
  • pustite volan kratko na ravnom i bezbednom putu;
  • slušajte lupanje prednjeg trapa;
  • proverite da li servo radi ravnomerno;
  • testirajte kočnice i ručnu kočnicu;
  • pratite temperaturu motora.

Elektrika, kabina i karoserija

  • uključite displej, svetla, brisače, podizače i centralnu bravu;
  • proverite lampice airbaga, ABS-a, serva i motora;
  • probajte klimu u vožnji i u mestu;
  • pomerite i oborite zadnju klupu;
  • podignite tepihe i proverite tragove vlage;
  • pregledajte pod prtljažnika i prostor rezervnog točka;
  • proverite rad svakog prednjeg svetla;
  • potražite kondenzaciju u farovima;
  • pregledajte pragove, podvozje i tragove sudara.

Idealno je odvesti automobil u nezavisan servis na pregled podvozja, dijagnostiku, merenje debljine laka i kontrolu eventualnog curenja.

Koju verziju birati, a koje primerke izbegavati?

Za pretežno gradsku vožnju najbolja racionalna kupovina je 1.2 16V sa 75 KS, manuelnim menjačem i dokazanim održavanjem. Motor je jednostavniji, nema turbinu i lakše je unapred proceniti troškove.

Za Grand Modus, česta putovanja, uspone i autoput prijatniji je 1.2 TCe. Njega treba izabrati samo ako mirno radi, ne dimi, pravilno razvija snagu i postoje dokazi o redovnoj zameni odgovarajućeg ulja i zupčastog kaiša.

Izbegavajte automobile:

  • bez dokaza o velikom servisu, osim ako cenu odmah umanjite za taj trošak;
  • sa pregrevanjem, gubitkom rashladne tečnosti ili emulzijom na čepu;
  • sa plavim dimom i izrazitim zviždanjem turbine;
  • sa više aktivnih elektronskih upozorenja;
  • sa mokrim podovima ili tragovima ozbiljnog prodora vode;
  • sa teškim ili neujednačenim radom serva;
  • sa loše popravljenim prednjim krajem i polomljenim nosačima farova;
  • kod kojih prodavac zagreje motor pre vašeg dolaska i izbegava pregled u servisu.

Da li je Renault Modus 1.2 dobar izbor za kupovinu?

Renault Modus 1.2 može biti vrlo dobar polovan gradski automobil ako su prioriteti udobnost, preglednost, jednostavan ulazak i praktična kabina. Atmosferski 1.2 16V nije brz, ali je najlogičniji izbor za kupca koji želi jednostavniji benzinski motor i vozi uglavnom po gradu.

Grand Modus ima više smisla za porodicu, dok 1.2 TCe bolje odgovara vozačima koji često putuju. Kod njega uredna servisna istorija vredi više od male razlike u oglašenoj ceni.

Najvažnije je kupiti očuvan primerak, a ne juriti najjeftiniji Modus na oglasima. Pregled motora, elektronike, klime i trapa, zajedno sa dokazom o zameni zupčastog kaiša, može napraviti razliku između povoljnog gradskog automobila i niza neplaniranih popravki.

Najčešća pitanja

Da li Renault Modus 1.2 ima lanac ili zupčasti kaiš?

Motori 1.2 16V D4F i 1.2 TCe D4Ft koriste zupčasti kaiš. Za mnoge verzije navodi se zamena na 120.000 km ili pet godina, ali interval treba potvrditi prema VIN-u i servisnom programu konkretnog vozila.

Koliko troši Renault Modus 1.2 benzin?

U gradu je realno očekivati približno 7,5–9,5 l/100 km za 1.2 16V. TCe se obično kreće u sličnom ili nešto širem rasponu, zavisno od korišćenja turbine i stila vožnje.

Da li je 1.2 16V preslab?

Za grad nije, ali sa punim automobilom, uključenom klimom i na autoputu zahteva češće menjanje brzina i više obrtaje.

Da li je turbina na 1.2 TCe pouzdana?

Uglavnom može biti pouzdana uz redovnu zamenu kvalitetnog ulja i pravilno održavanje. Kod polovnog primerka obavezno treba proveriti dim, zvuk turbine, curenje ulja i pritisak punjenja.

Da li Modus ima skupe delove?

Potrošni mehanički delovi uglavnom su dostupni i razumno skupi. Specifična elektronika, centralni displej, karoserijski elementi i ozbiljnija popravka klime mogu biti skuplji.

Da li je Grand Modus bolji od običnog?

Grand Modus je praktičniji zbog većeg prtljažnika i prostora, ali je malo teži i duži. Standardni Modus je pogodniji kada su parkiranje i gradske dimenzije najvažniji.

Koliko je bezbedan Renault Modus?

Dobio je pet zvezdica za zaštitu odraslih na Euro NCAP testu 2004. godine. To je odličan istorijski rezultat, ali se ne može direktno porediti sa ocenama prema današnjoj strožoj metodologiji.

Povezani članci