Alfa Romeo Stelvio iskustva – pouzdanost, kvarovi i motori

Alfa Romeo Stelvio iskustva – kvarovi, motori i pouzdanost

Alfa Romeo Stelvio je jedan od onih polovnih SUV-ova koji lako privuku pažnju i kupca koji ranije uopšte nije razmišljao o Alfi. Izgleda drugačije od nemačkih konkurenata, ima izrazito direktno upravljanje, snažne motore i ZF automatski menjač, a zbog pada vrednosti na tržištu polovnjaka često se može kupiti povoljnije od uporedivog BMW-a X3, Audija Q5 ili Mercedesa GLC.

Međutim, pretraga izraza „Alfa Romeo Stelvio iskustva“ vrlo brzo vodi do drugog pitanja: da li je Stelvio pouzdan ili kupovina polovnog primerka može da se pretvori u skupu avanturu?

Odgovor nije ni „Alfa se stalno kvari“, ni „sve priče o nepouzdanosti su mit“.

Stelvio ima nekoliko poznatih slabijih tačaka, naročito kod starijih primeraka, a statistika pouzdanosti nije najbolja u klasi. Istovremeno, postoje vlasnici 2.2 dizela sa više od 200.000 km koji prijavljuju vrlo dobra iskustva. Veliku razliku pravi servisna istorija konkretnog automobila.

Zato kod polovnog Stelvia stanje i istorija održavanja često znače više od same kilometraže.

Alfa Romeo Stelvio iskustva i pouzdanost – kakav je zaista?

Stelvio je predstavljen 2017. godine kao prvi SUV Alfa Romea. Napravljen je na Giorgio platformi koju deli sa Giulijom, a konstrukcija je od početka bila izrazito orijentisana ka voznim osobinama.

Zvanični tehnički podaci potvrđuju upotrebu aluminijuma u konstrukciji motora i oslanjanja, kao i kombinaciju sa osmostepenim automatskim menjačem. U početnoj evropskoj ponudi nalazili su se, između ostalog, 2.2 dizel od 180 i 210 KS i 2.0 turbo benzinci od 200 i 280 KS.

To je važno zato što Stelvio nema mnogo veze sa starim stereotipom o „tipičnoj staroj Alfi“.

Ako vas zanima kako su se stariji modeli marke pokazali kao polovnjaci, pogledajte i Alfa Romeo 159 iskustva, jer poređenje lepo pokazuje koliko se konstrukcija modernih Alfa Romeo modela promenila.

Ipak, Stelvio nije bez problema.

U istraživanju pouzdanosti What Car?-a Stelvio je ostvario rezultat od 85,5%, a približno trećina prijavljenih automobila imala je neki kvar. Najčešće prijavljene kategorije bile su 12 V akumulator, ostala elektrika i navigaciono/infotainment okruženje.

To sugeriše zanimljiv zaključak: najveća slabost Stelvia nije nužno katastrofalan motor ili menjač, već kombinacija elektronike, akumulatora i pojedinačnih mehaničkih problema.

Koje godište Alfa Romeo Stelvia je najbolji izbor?

Kod polovnog Stelvia ima smisla napraviti razliku između prvih primeraka iz 2017–2019. i kasnijih automobila.

Prve godine proizvodnje nose veći rizik od „dečjih bolesti“, dok je MY2020 posebno zanimljiva tačka prelaza.

Za 2020. Alfa Romeo je značajno unapredio unutrašnjost i infotainment. Centralni ekran od 8,8 inča postao je touchscreen, uveden je novi interfejs, promenjena je centralna konzola, poboljšani su materijali i uvedene nove funkcije i sistemi asistencije.

Zbog toga su primerci 2020. godište i noviji često najzanimljiviji kupcima polovnog Stelvia: automobil je moderniji, a izbegava se i deo problema karakterističnih za najraniju proizvodnju.

Drugo veće osveženje stiglo je za 2023. godinu. Stelvio tada dobija novi izgled prednjeg dela, „3+3“ Full-LED Adaptive Matrix svetla i potpuno digitalnu instrument tablu od 12,3 inča.

Ako budžet dozvoljava, 2020+ je zato vrlo racionalna meta, dok 2023+ donosi znatno moderniji vizuelni i tehnološki paket.

To, naravno, ne znači da dobar Stelvio iz 2018. treba automatski odbaciti. Primerak iz 2018. sa kompletnom istorijom može biti sigurnija kupovina od zapuštenog automobila iz 2021.

Najčešći Alfa Romeo Stelvio kvarovi i problemi

Probleme je najbolje podeliti na potvrđene fabričke/opozivne probleme, kvarove koji se ponavljaju u izveštajima vlasnika i pojedinačne slučajeve sa interneta.

Akumulator i elektronika

Ovo je jedna od najčešće pominjanih slabijih tačaka.

What Car? među najčešćim prijavljenim problemima navodi upravo 12 V akumulator, ne-motornu elektroniku i infotainment.

Slab akumulator na modernom automobilu može napraviti mnogo više problema od običnog sporog verglanja. Mogu se pojaviti upozorenja različitih elektronskih sistema, problemi sa Start/Stop funkcijom i naizgled nepovezane greške.

Zato kod Stelvia sa nekoliko istovremenih elektronskih upozorenja nije pametno odmah zaključiti da je nekoliko skupih modula otkazalo. Provera stanja i napona akumulatora treba da bude među prvim koracima.

Infotainment

Rani infotainment nije naročito impresivan u poređenju sa BMW-om, Audijem ili Mercedesom iste generacije.

MY2020 je ovde napravio veliki korak napred zahvaljujući novom 8,8-inčnom touchscreen sistemu.

Ako vam je multimedija važna, 2020+ ima jasnu prednost.

Trap i upravljanje

Stelvio ima veoma direktno upravljanje i složeno oslanjanje podešeno više za dinamiku nego za maksimalnu mekoću.

To je jedan od razloga zašto se vozi bolje od većine SUV-ova, ali na polovnom automobilu treba pažljivo proveriti:

  • lupanje preko neravnina,
  • luft u elementima trapa,
  • stanje amortizera,
  • pravac kretanja automobila,
  • geometriju,
  • ravnomernost trošenja pneumatika.

Ne treba svako lupanje proglasiti „poznatim fabričkim kvarom Stelvia“. Kod automobila sa 100.000–200.000 km stanje trapa u velikoj meri zavisi od puteva, dimenzije točkova i prethodnog načina vožnje.

Kočnice

Stelvio je snažan i relativno težak automobil, pa diskovi i pločice nisu stavka koju treba zanemariti.

Postoje pojedinačni izveštaji o ranijem trošenju diskova i pločica, ali to ne znači da svaki Stelvio ima konstrukcijski problem sa kočnicama.

Pri kupovini proverite vibracije pri kočenju, stanje diskova, debljinu pločica i eventualno neravnomerno kočenje.

Karoserija i enterijer

Obavezno pregledajte zazore između panela, naročito na automobilima iz uvoza.

Veći ili neujednačeni zazori sami po sebi nisu dovoljan dokaz da je automobil bio havarisan, ali opravdavaju detaljniju proveru debljine laka, nosača, zavara i VIN istorije.

Kod enterijera obratite pažnju na bočne delove sedišta, volan, prekidače, centralnu konzolu i električno otvaranje gepeka.

Alfa Romeo Stelvio opozivi – proverite VIN

Stelvio je tokom životnog ciklusa imao više opozivnih kampanja na različitim tržištima.

Među dokumentovanim problemima nalazili su se određeni kočioni sistemi, komponente dovoda goriva i druge bezbednosno relevantne komponente. Francuska državna baza opoziva, na primer, beležila je kampanje povezane sa integrisanim kočionim sistemom, zadnjim diskovima i komponentom dovoda goriva.

Za određene američke Stelvio modele 2018–2019 objavljen je i opoziv zbog mogućeg otkaza pumpe za gorivo i posledičnog gubitka pogonske snage.

Pošto se kampanje razlikuju prema tržištu, motoru, datumu proizvodnje i VIN-u, nije dovoljno proveriti samo godište.

Pre kupovine konkretan VIN treba proveriti kod Alfa Romeo servisa kako bi se utvrdilo da li postoje otvorene servisne ili opozivne kampanje.

Alfa Romeo Stelvio 2.2 dizel iskustva

Za evropskog kupca polovnog Stelvia 2.2 JTD/JTDM je verovatno najvažniji motor.

Radi se o četvorocilindarskom dizelu zapremine 2.143 cm³. U početnoj ponudi posebno su važne verzije od 180 i 210 KS. Verzija od 210 KS razvija 470 Nm već pri 1.750 o/min, dok 180 KS ima 450 Nm.

Kasnije su se, zavisno od tržišta i modelskog godišta, pojavljivale i druge snage poput 150, 160 i 190 KS.

Stelvio 2.2 180 iskustva

Verzija od 180 KS je interesantna jer se nudila i sa zadnjim i sa Q4 pogonom.

Ako vam AWD nije potreban, RWD ima manje komponenti pogonskog sistema i može biti racionalan izbor. Motor već sa 180 KS ima dovoljno obrtnog momenta da Stelvio ne deluje tromo.

Stelvio 2.2 210 iskustva

210 KS je poželjniji ako želite ono zbog čega se Stelvio i kupuje – snažno međuubrzanje i sportski karakter.

Fabrički je kombinovan sa Q4 pogonom i osmostepenim automatikom, a 0–100 km/h traje oko 6,6 sekundi.

Za SUV ove veličine to su i danas veoma dobre performanse.

Koliko je pouzdan 2.2 dizel?

Osnovna konstrukcija može da podnese veliku kilometražu, ali stanje konkretnog motora zavisi od održavanja.

Postoje vlasnički izveštaji o automobilima sa više od 200.000 km bez ozbiljnijih problema. Jedan vlasnik 2018 2.2 Q4 naveo je više od 235.000 km uz redovno održavanje, veliki servis i zamenu ulja u ZF menjaču. To je korisno iskustvo, ali ne i dokaz da će svaki primerak postići istu kilometražu.

Kod kupovine su važniji uredna istorija zamene ulja, hladan start i dijagnostika nego sama cifra na satu.

Razvod – lanac ili kaiš?

Ovde se često pojavljuju pogrešne informacije.

Zvanična tehnička dokumentacija Alfa Romea navodi:

  • 2.0 turbo benzin – lanac
  • 2.2 dizel – zupčasti kaiš.

Zato kod polovnog 2.2 dizela treba utvrditi kada je razvod poslednji put servisiran i postoji li račun kao dokaz.

Interval treba proveravati prema VIN-u i servisnom planu konkretnog modelskog godišta, a ne oslanjati se na univerzalnu brojku sa interneta.

DPF i gradska vožnja

Kao moderan Euro 6 dizel, 2.2 koristi sisteme za kontrolu emisija koji ne vole stalne kratke gradske relacije.

DPF mora povremeno postići uslove potrebne za regeneraciju.

Ako automobil uglavnom prelazi nekoliko kilometara po gradu, benzinac može biti racionalniji izbor uprkos većoj potrošnji.

Za vozača koji redovno prelazi 20.000–30.000 ili više kilometara godišnje i veliki deo kilometraže pravi na otvorenom putu, 2.2 dizel ima mnogo više smisla.

AdBlue

Dokumentacija za Stelvio 2.2 JTD potvrđuje upotrebu AdBlue sistema kod odgovarajućih verzija.

Kod polovnog automobila proverite eventualne greške SCR/AdBlue sistema i NOx senzora.

Na forumima se mogu pronaći prijave problema sa AdBlue sistemom i senzorima, ali takva iskustva treba tretirati kao upozorenje šta pregledati, a ne kao dokaz da svaki Stelvio ima isti kvar.

EGR i DPF

Problemi sa EGR-om i DPF-om nisu jedinstveni za Stelvio. To su potencijalne tačke troška praktično svakog modernog dizela koji je dugo vožen na kratkim relacijama.

Pre kupovine je zato korisna dijagnostika koja može pokazati stanje sistema, istoriju grešaka i parametre DPF-a.

Ulje i uljna pumpa

U zajednicama vlasnika 2.2 JTD motora često se diskutuje o zaptivci usisa uljne pumpe i problemima sa pritiskom ulja na starijim/više pređenim primercima. Postoje i vlasnički izveštaji servisera koji ovu stavku navode među stvarima koje proveravaju na motorima sa velikom kilometražom.

Ipak, ovo ne treba predstavljati kao kvar koji će neminovno pogoditi svaki 2.2.

Ako se pri hladnom startu pojavi upozorenje za pritisak ulja, takav automobil zahteva stručnu dijagnostiku pre kupovine.

Turbina i curenja

Kod automobila sa velikom kilometražom proverite:

  • tragove ulja oko motora i turbine,
  • dim iz auspuha,
  • nepravilan razvoj snage,
  • zviždanje turbine,
  • greške pritiska punjenja,
  • nivo rashladne tečnosti.

Pojedinačni vlasnici prijavljuju probleme sa turbinama i zaptivkama, ali raspoloživi podaci ne opravdavaju tvrdnju da je turbina univerzalna slaba tačka svakog Stelvia 2.2.

Alfa Romeo Stelvio 2.0 benzin iskustva

Druga vrlo zanimljiva opcija je 2.0 turbo benzinac.

Motor ima 1.995 cm³, direktno ubrizgavanje i MultiAir upravljanje ventilima. Verzija od 280 KS razvija 400 Nm i fabrički ubrzava Stelvio od 0 do 100 km/h za samo 5,7 sekundi.

Postojala je i slabija verzija od 200 KS.

Pouzdanost 2.0 turbo motora

Dobro održavan 2.0 može biti vrlo zanimljiva alternativa dizelu, naročito vozaču koji ne prelazi veliku godišnju kilometražu.

Prednost je što nema dizelske DPF/SCR komplikacije karakteristične za 2.2.

Sa druge strane, radi se o snažnom turbo motoru sa direktnim ubrizgavanjem, pa servisna istorija ostaje presudna.

Kod polovnjaka treba proveriti:

  • hladan start,
  • miran rad motora,
  • tragove curenja rashladne tečnosti,
  • turbinu i regulaciju pritiska,
  • istoriju zamene ulja,
  • eventualne greške sistema ubrizgavanja,
  • nivo i eventualnu neuobičajenu potrošnju ulja.

Na forumima se pominju pojedinačni problemi sa sistemom hlađenja, pumpama goriva i aktuatorom turbine, ali to nije dovoljan osnov da se proglase univerzalnim kvarovima svih 2.0 Stelvia.

2.0 benzin ili 2.2 dizel?

Ako godišnje prelazite malo kilometara, često vozite grad i kratke relacije, 2.0 benzinac je logičniji izbor.

Ako prelazite mnogo kilometara, često putujete autoputem i želite nižu potrošnju, 2.2 dizel je racionalniji.

Razlika u potrošnji nije mala.

Alfa Romeo Stelvio potrošnja – koliko stvarno troši?

Fabrički podaci nisu najbolji pokazatelj potrošnje polovnog automobila, pa su korisniji podaci prikupljeni od vozača.

Honest John Real MPG za Stelvio beleži prosečno približno:

  • 39,8 mpg za 2.2 D 180,
  • 39,0 mpg za 2.2 D 210 Q4,
  • 27,0 mpg za 2.0 T 200,
  • 26,8 mpg za 2.0 T 280.

Preračunato, to je približno 7,1–7,2 l/100 km za pomenute dizele i oko 10,5 l/100 km za benzince kao ukupan realni prosek.

Realni raspon u pojedinačnoj vožnji je širi:

MotorGradOtvoren putAutoputRealan mešoviti prosek
2.2 dizeloko 7–9 loko 5,5–7 loko 6–8 loko 7–7,5 l
2.0 turbo benzinoko 11–14+ loko 7,5–9,5 loko 9–11 loko 10–11 l

Brojke po režimima su orijentacioni raspon, jer potrošnja snažno zavisi od Q4 pogona, točkova, brzine, saobraćaja, temperature i stila vožnje. Najčvršći zbirni podatak iz baze korisnika jeste približno 7,1–7,2 l/100 km za navedene 2.2 verzije i oko 10,5 l/100 km za 2.0 turbo.

Ako se 280 KS često koristi, potrošnja benzinca vrlo lako odlazi znatno iznad proseka.

ZF 8-stepeni automatski menjač – jedna od najboljih stvari na Stelviu

Stelvio koristi osmostepeni automatski menjač kompanije ZF.

To je jedna od njegovih najvećih prednosti.

Menjač je brz kada se vozi dinamično, ali dovoljno gladak u normalnoj vožnji. Upravo kombinacija direktnog upravljanja, snažnih motora i ZF automatika čini Stelvio neuobičajeno zabavnim SUV-om.

Da li treba menjati ulje u ZF menjaču?

Ovde treba razlikovati fabrički servisni plan konkretnog automobila od preporuke samog proizvođača menjača.

ZF navodi da su njihovi automatski menjači generalno napunjeni „lifetime“ uljem, ali zbog različitih uslova eksploatacije ipak preporučuje zamenu ulja nakon približno 150.000 km, a kod visokih temperatura, velikih opterećenja ili nepoznate prethodne istorije i ranije.

Zato kupovina Stelvia sa 150.000–200.000 km kod kojeg niko nikada nije servisirao menjač zaslužuje dodatnu pažnju.

Šta proveriti na probnoj vožnji?

ZF treba da menja stepene prenosa glatko.

Obratite pažnju na:

  • trzaj pri ubacivanju D ili R,
  • udarce pri promenama brzina,
  • kašnjenje pri kretanju,
  • vibracije pri blagom ubrzanju,
  • proklizavanje,
  • neobično visoke obrtaje pre promene,
  • curenje ulja.

Ne treba automatski zaključiti da je svaki mali trzaj havarija menjača. Adaptacije, staro ulje, softver i drugi problemi mogu uticati na ponašanje.

Ali ozbiljni udarci ili proklizavanje nisu normalni.

Q4 pogon – da li je pouzdan?

Q4 je Alfa Romeo sistem pogona na sve točkove koji u normalnim uslovima zadržava sportski karakter automobila, a po potrebi šalje obrtni moment i napred.

Nema dovoljno pouzdanih podataka da bi se Q4 mogao označiti kao hronično problematičan sistem.

Ipak, dodatni diferencijal, transfer i pogonske komponente znače i više delova koje treba proveriti.

Na probnoj vožnji obratite pažnju na:

  • vibracije,
  • udarce pri promeni opterećenja,
  • zavijanje iz pogonskog sklopa,
  • curenje ulja,
  • greške AWD sistema.

Gume su posebno važne

Na Q4 automobilu nemojte gledati samo koliko šare imaju gume.

Proverite da li odgovaraju propisanim dimenzijama i da li su komplet pravilno usklađene.

Alfa Romeo je za Stelvio definisao konkretne homologovane dimenzije pneumatika, a u fabričkoj dokumentaciji navodi i posebne „AR“ homologovane gume razvijene za model.

Kod AWD sistema velike razlike u efektivnom obimu pneumatika između osovina nisu poželjne. Zato je kod polovnog Q4 dobra praksa proveriti da li su gume odgovarajućih dimenzija, slične istrošenosti i pravilno uparene.

Alfa Romeo Stelvio održavanje – koliko košta u Srbiji?

Stelvio nije automobil za kupca koji očekuje troškove održavanja kao kod malog atmosferskog benzinca.

Ali nije ni egzotičan automobil za koji svaki redovan servis košta hiljade evra.

Na domaćem tržištu se trenutno može pronaći komplet delova za mali servis Stelvia 2.2 MultiJet 110–154 kW po ceni oko 19.900 dinara, bez pretpostavke da ta cena uključuje rad servisa.

Kao još jedan orijentir, jedan domaći servis za Alfa Romeo modele navodi početne cene od 12.900 dinara za mali servis i od 34.900 dinara za veliki servis, uz napomenu da konačna cena zavisi od modela i obima radova. To zato ne treba shvatiti kao garantovanu cenu servisa konkretnog Stelvia.

Za kočnice takođe postoji velika razlika prema proizvođaču i verziji. Aktuelne domaće ponude pokazuju oko 20.700–24.080 dinara samo za par odgovarajućih prednjih diskova određenih Brembo/Textar specifikacija, dok se ATE prednje pločice za jednu 2.2 D aplikaciju nude oko 10.100 dinara. Kompatibilnost obavezno treba proveriti prema VIN-u.

Zato je korisnije planirati rezervu za održavanje nego računati jednu univerzalnu „cenu servisa“.

StavkaŠta očekivati
Mali servisdelovi za 2.2 dostupni oko 19.900 RSD; dodati rad
Razvod 2.2zupčasti kaiš; cena zavisi od kompleta i servisa
2.0 razvodlanac; nema klasičnog periodičnog „velikog servisa“ kaiša
Prednji diskovipojedine aftermarket ponude oko 20.700–24.080 RSD/par
Prednje pločicepojedine ponude oko 10.100 RSD
ZF serviszavisi od ulja, kartera/filtera i servisa
Q4proveriti ulja, curenja i stanje pogona
DPF/EGR/AdBluepotencijalni dodatni trošak kod dizela
Trapveoma zavisno od dela koji se menja
Pneumatici19 i 20 inča mogu značajno povećati trošak

Kod ZF servisa nismo pronašli dovoljno konzistentnu aktuelnu cenu specifično za Stelvio u Srbiji da bismo naveli pouzdan raspon.

Polovan Alfa Romeo Stelvio – šta proveriti pre kupovine?

Stelvio treba kupovati tek nakon ozbiljnog pregleda. Lep enterijer i 120.000 km na instrument tabli nisu dovoljni.

Checklist za kupovinu polovnog Stelvia

  • Proveriti VIN i istoriju vozila.
  • Proveriti servisnu knjižicu, račune i digitalnu servisnu istoriju.
  • Uporediti evidentirane kilometraže sa trenutnim stanjem.
  • Tražiti da motor bude potpuno hladan pre prvog startovanja.
  • Oslušnuti motor tokom hladnog starta.
  • Proveriti upozorenja za pritisak ulja.
  • Uraditi kompletnu dijagnostiku svih modula.
  • Kod 2.2 dizela proveriti stanje DPF-a i emisijskog sistema.
  • Proveriti EGR i eventualne memorisane greške.
  • Kod odgovarajućih verzija proveriti SCR/AdBlue i NOx greške.
  • Utvrditi kada je menjan zupčasti kaiš na 2.2.
  • Pregledati motor, turbinu i podvozje zbog curenja ulja.
  • Proveriti nivo i tragove curenja rashladne tečnosti.
  • Testirati ZF menjač hladan i potpuno zagrejan.
  • Isprobati D, R i sve režime vožnje.
  • Kod Q4 verzije proveriti pogonski sklop i diferencijale.
  • Pregledati kompletan trap.
  • Uraditi geometriju ako postoje sumnje u nepravilno trošenje guma.
  • Pregledati diskove i pločice.
  • Proveriti sve četiri gume, dimenzije i dubinu šare.
  • Proveriti starost i stanje akumulatora.
  • Isprobati Start/Stop.
  • Isprobati infotainment, Bluetooth, kameru i senzore.
  • Testirati električna sedišta i električni gepek ako ih automobil ima.
  • Pregledati zazore između karoserijskih panela.
  • Izmeriti debljinu laka.
  • Pregledati pragove i podvozje zbog tragova udara.
  • Proveriti da li su sve opozivne kampanje izvršene.

Idealno je uraditi pregled u servisu koji poznaje Giuliu i Stelvio, a ne samo generički pregled polovnog automobila.

Alfa Romeo Stelvio iskustva vlasnika – šta kažu oni koji ga voze?

Kada se pregledaju iskustva vlasnika, jedna stvar se ponavlja mnogo češće od priče o kvarovima: ljudi zaista vole kako se Stelvio vozi.

Najčešće pohvale odnose se na upravljanje, ponašanje u krivinama, performanse, ZF menjač, dizajn i položaj vozača.

To potvrđuju i profesionalni testovi. What Car? ga opisuje kao veoma zabavan SUV za vožnju sa glatkim automatskim menjačem, dok Honest John posebno izdvaja upravljanje i činjenicu da polovan Stelvio može predstavljati dobru vrednost zbog veće amortizacije od nemačkih konkurenata.

Među kritikama se najčešće pojavljuju elektronika, stariji infotainment, tvrđa vožnja na velikim točkovima i kvalitet pojedinih materijala koji nije na nivou najboljih nemačkih konkurenata.

Iskustva sa velikom kilometražom su zanimljiva. Postoje vlasnici 2.2 Q4 automobila sa više od 200.000 km koji navode uglavnom redovno održavanje, ali postoje i prijave problema sa uljnom pumpom, turbinom, zaptivkama i emisijskim sistemima.

Zato iskustva vlasnika najbolje pokazuju koliko se dva naizgled ista Stelvia mogu razlikovati u zavisnosti od prethodnog održavanja.

Koji Stelvio je najbolji polovnjak?

Ne postoji jedna verzija koja je najbolja za svakoga.

VerzijaPrednostiManeNajbolja za
2.2 dizelmala potrošnja, veliki obrtni moment, odličan za putDPF/EGR/SCR složenost, razvodni kaišveliku godišnju kilometražu
2.0 benzinodlične performanse, nema dizelskih emisijskih komplikacijaznatno veća potrošnjagrad, kraće relacije i manju kilometražu
Q4trakcija, sigurnost na klizavom, odlične performanseviše komponenti i potencijalnih troškovaplanine, sneg, snažnije verzije
RWD 2.2jednostavniji pogon, manja masa i troškovislabija trakcija u lošim uslovimaracionalnog kupca koji ne treba AWD

Najracionalniji izbor

Za vozača koji prelazi mnogo kilometara, Stelvio 2.2 dizel 190/210 KS iz 2020. ili noviji, sa kompletnom istorijom, veoma je privlačna kombinacija.

Za vozača koji prelazi 10.000–15.000 km godišnje i uglavnom vozi grad, dobro održavan 2.0 turbo benzinac 2020+ ima više smisla uprkos većoj potrošnji.

Kod ograničenog budžeta radije bismo izabrali odličan 2018/2019 primerak sa dokumentovanom istorijom nego sumnjiv 2021. samo zato što je mlađi.

Alfa Romeo Stelvio ili BMW X3, Audi Q5, GLC i Volvo XC60?

Stelvio je neobičan član premium SUV klase.

BMW X3 je možda najbliži po filozofiji, ali čak i u tom društvu Stelvio deluje lakše i agilnije. Direktnost upravljanja je jedna od njegovih najvećih prednosti.

Audi Q5 uglavnom nudi kvalitetniji osećaj enterijera i vrlo dobru praktičnost.

Mercedes GLC stavlja veći naglasak na komfor.

Volvo XC60 je privlačan kupcu kome su udobnost, bezbednost i skandinavski enterijer važniji od sportske vožnje.

What Car? upravo čvršću vožnju, kvalitet pojedinih materijala i prostor pozadi navodi među slabijim stranama Stelvia, dok vozne osobine ostaju jedan od glavnih razloga za kupovinu.

Najveći tržišni adut polovnog Stelvia je amortizacija: često dobijate veoma snažan i dobro opremljen automobil za manje novca nego kod poznatijih premium konkurenata.

Ali deo uštede pri kupovini treba ostaviti kao rezervu za održavanje.

Da li vredi kupiti polovan Alfa Romeo Stelvio?

Da – ali samo dobar primerak.

Stelvio nije automobil koji treba kupiti zato što je najjeftiniji oglas na internetu.

Njegova najveća prednost je što pruža nešto što mnogi SUV-ovi ne pružaju: automobil koji ima povišenu karoseriju i praktičnost porodičnog SUV-a, a u vožnji se trudi da se ponaša kao sportska limuzina.

ZF osmostepeni automatik je odličan, 2.2 dizel pruža mnogo obrtnog momenta uz razumnu potrošnju, dok 2.0 turbo od 280 KS pretvara Stelvio u izuzetno brz porodični SUV.

Sa druge strane, statistika pouzdanosti pokazuje da Alfa Romeo Stelvio nije među najboljima u klasi po pouzdanosti, posebno zbog električnih problema i 12 V akumulatora.

Kod 2.2 dizela dodatno treba računati na kompleksnost DPF/EGR/SCR sistema, proveriti razvodni kaiš i obratiti pažnju na pritisak ulja i stanje turbine. Kod 2.0 benzinca prioritet su uredna istorija zamene ulja, sistem hlađenja, turbina i sistem goriva.

Ako vozite mnogo otvorenog puta, 2.2 dizel je verovatno najbolji Stelvio za vas.

Ako prelazite manje kilometara i uglavnom vozite grad, 2.0 turbo benzinac je bezbrižniji izbor u pogledu dizelskih emisijskih sistema, uz cenu znatno veće potrošnje.

A ako tražite najbolji kompromis na tržištu polovnjaka, uredno održavan Stelvio iz 2020. ili noviji sa kompletnom servisnom istorijom predstavlja vrlo zanimljivu metu.

Najvažnije pravilo ostaje jednostavno: kod polovnog Stelvia ne kupujte godište, kilometražu ili oznaku motora – kupujte istoriju održavanja i stvarno stanje konkretnog automobila.

Povezani članci