Mali automobili – najbolji modeli za grad, prednosti i saveti za kupovinu
Mali automobili olakšavaju vožnju kroz gužvu, zahtevaju manje prostora za parkiranje i najčešće imaju niže troškove goriva, registracije i održavanja. Ipak, nisu svi gradski modeli podjednako praktični, bezbedni ili pouzdani. Pravi izbor zavisi od toga da li se automobil koristi isključivo u gradu, za povremena duža putovanja, prevoz porodice ili svakodnevni odlazak na posao.
Ponuda novih automobila A-segmenta poslednjih godina se smanjila, pa se modeli poput Toyote Aygo, Peugeota 108, Citroëna C1, Volkswagena up! i prethodne generacije Renaulta Twingo danas prvenstveno traže kao polovnjaci. Zato je, osim modela, važno proveriti godište, motor, istoriju održavanja i konkretnu opremu vozila.
Šta se podrazumeva pod malim automobilom?
Pod izrazom mali automobili najčešće se misli na vozila evropskog A-segmenta, duga približno od 3,5 do 3,8 metara. Tu pripadaju Toyota Aygo, Hyundai i10, Kia Picanto, Fiat 500, Volkswagen up!, Renault Twingo, Peugeot 108 i Citroën C1.
Modeli poput Dacije Sandero nešto su veći i pripadaju B-segmentu, ali ih kupci često razmatraju zajedno sa gradskim automobilima zbog pristupačnih troškova, jednostavnih motora i praktičnosti.
Glavne karakteristike malog gradskog automobila su:
- kratka i pregledna karoserija;
- mali krug okretanja;
- benzinski motor manje zapremine ili električni pogon;
- skromna masa i relativno mala potrošnja;
- jednostavno parkiranje;
- manji prtljažnik i ograničen prostor na zadnjim sedištima;
- niži troškovi registracije kod verzija sa manjim motorima.
Iako se često koriste izrazi mali automobili za žene ili za početnike, pol vozača nije merilo za izbor vozila. Važniji su preglednost, položaj sedenja, lakoća upravljanja, bezbednosna oprema i namena automobila.
Prednosti i nedostaci malih gradskih automobila
Prednosti
Najveća prednost je lako snalaženje u gradu. Kratka karoserija omogućava parkiranje na mestima na kojima limuzina ili SUV ne bi mogli da stanu. Mala širina olakšava prolazak kroz uske ulice i stare garaže.
Atmosferski benzinski motori zapremine od 1,0 do 1,2 litra uglavnom imaju jednostavniju konstrukciju od snažnih turbo-motora. Manje gume i kočnice obično su jeftinije, a kod mnogih modela postoji dobra ponuda zamenskih delova.
Mali automobili sa malom potrošnjom naročito se isplate vozačima koji godišnje prelaze umerenu kilometražu. Zbog male mase, za gradsku vožnju im nije neophodna velika snaga.
Nedostaci
Kompaktne mere podrazumevaju određene kompromise. U pojedinim modelima zadnja sedišta odgovaraju pre svega deci ili odraslima na kratkim relacijama. Prtljažnik može biti dovoljan za svakodnevnu kupovinu, ali ne i za prtljag četvoročlane porodice.
Na otvorenom putu lakši automobili mogu biti bučniji i osetljiviji na bočni vetar. Motori od oko 60 do 75 KS zahtevaju češće menjanje brzina prilikom preticanja ili vožnje uzbrdo. Kratko međuosovinsko rastojanje takođe može doneti tvrđu vožnju preko lošeg asfalta.
Bezbednost treba procenjivati prema generaciji i opremi, a ne samo prema broju zvezdica. Euro NCAP vremenom pooštrava kriterijume, pa ocene iz različitih godina nisu neposredno uporedive.
Najbolji mali automobili za grad
Ne postoji jedan najbolji mali automobil za svakog kupca. Toyota Aygo je zanimljiva zbog jednostavnog motora, Hyundai i10 zbog prostora i udobnosti, Kia Picanto zbog praktičnosti, a Suzuki Ignis zbog višeg položaja sedenja. Dacia Sandero odgovara vozačima kojima je prostor važniji od minimalnih spoljnih dimenzija.
Toyota Aygo
Toyota Aygo druge generacije, proizvođena od 2014. do 2021. godine, koristi trocilindarski benzinski motor 1.0. Tehnički je blisko povezana sa Citroënom C1 i Peugeotom 108. Sva tri modela nastala su u istoj fabrici i dele veliki broj komponenti.
Aygo je dugačak približno 3,46 metara, zbog čega je jedan od najboljih izbora ako se traži mali auto za parkiranje. Prtljažnik od oko 168 litara skroman je, a pristup zadnjim sedištima i prostor za putnike nisu njegove najjače strane.
Motor 1.0 nema mnogo snage, ali je prikladan za grad, pod uslovom da je redovno održavan. Pri kupovini treba proveriti kvačilo, rad menjača, tragove prodora vode u kabinu i stanje auspuha. Ako razmatrate ovaj model, detaljnije pročitajte Toyota Aygo iskustva.
Aygo je 2017. prema tadašnjim pravilima Euro NCAP-a dobio tri zvezdice sa standardnom opremom, odnosno četiri sa opcionim bezbednosnim paketom koji je uključivao autonomno kočenje i upozorenje na napuštanje trake. Zato kod polovnjaka treba proveriti konkretnu opremu, a ne pretpostavljati da je svaki primerak jednak. Euro NCAP potvrđuje obe ocene.
Naslednik Aygo X znatno je veći i ima prtljažnik od 231 litra. Aktuelna hibridna verzija duga je približno 3,78 metara, a fabrički deklarisana kombinovana potrošnja iznosi oko 3,7 l/100 km. Aygo X Hybrid osvojio je četiri Euro NCAP zvezdice na testu iz 2025. godine.
Hyundai i10
Hyundai i10 je jedan od najpraktičnijih automobila A-segmenta. Treća generacija duga je oko 3,67 metara i ima prtljažnik od približno 252 litra, što je više nego kod Toyote Aygo X. ADAC ga opisuje kao gradski automobil sa dobrim prostorom i bogatijom bezbednosnom tehnologijom u odnosu na prethodnika, ali navodi i da je njegova prodaja novih vozila na posmatranom tržištu završena tokom 2026. godine. ADAC test modela i10.
Najzastupljenije su benzinske verzije 1.0 i 1.2. Atmosferski motori odgovaraju vozačima kojima su važni jednostavnost i razumni troškovi održavanja. Verzije sa snažnijim turbo-motorom pružaju bolje performanse, ali obično nisu najracionalniji izbor za mirnu gradsku vožnju.
I10 je dobar za početnike jer ima preglednu kabinu, pet vrata i više prostora od većine direktnih konkurenata. Pre kupovine polovnjaka treba proveriti kvačilo, kočnice, akumulator, klima-uređaj i urednost servisne evidencije.
Kia Picanto
Kia Picanto je po koncepciji slična modelu i10, ali ima drugačije podešavanje i dizajn. Aktuelna generacija duga je oko 3,60 metara, a prtljažnik prima približno 255 litara. To je veoma dobar rezultat u odnosu na spoljne dimenzije.
Benzinski motori 1.0 i 1.2 odgovaraju gradskoj vožnji. Verzije sa 1.2 motorom prijatnije su ako se automobil povremeno koristi na otvorenom putu ili sa više putnika. Pored ručnog menjača, postoje verzije sa automatizovanim manuelnim menjačem AMT.
Picanto je praktičan izbor za vozača koji želi pet vrata, pristojan prtljažnik i jednostavno upravljanje. ADAC-ovo poređenje ukupnih troškova malih novih automobila iz 2026. svrstalo ga je među povoljnije modele, odmah iza Dacije Spring i Fiata Pandina. Poređenje troškova malih automobila.
Fiat 500
Fiat 500 se bira podjednako zbog izgleda i dimenzija. Benzinske verzije su dugačke oko 3,57 metara, ali karoserija sa troja vrata i mali prostor pozadi ograničavaju praktičnost.
Atmosferski 1.2 benzinac dugo je bio popularan zbog jednostavne konstrukcije i dostupnih delova. Motor 0.9 TwinAir ima zanimljiv karakter i bolje performanse, ali je složeniji i osetljiviji na pravilno ulje i uredno održavanje.
Automatizovani Dualogic menjač zahteva pažljiv pregled. Popravke aktuatora i kvačila mogu biti skupe u odnosu na vrednost starijeg automobila. Tokom probne vožnje treba pratiti da li menjač trza, kasni pri polasku ili prikazuje upozorenje.
Fiat 500e je električna alternativa, ali se pri kupovini polovnog primerka moraju proveriti zdravlje baterije, realan domet i mogućnosti punjenja.
Volkswagen up!
Volkswagen up!, Škoda Citigo i Seat Mii dele istu osnovu. Up! je dugačak približno 3,54 metra, ali veoma racionalno koristi prostor. Njegov prtljažnik od oko 251 litra bio je među najvećima u klasi, dok se obaranjem sedišta kapacitet povećava na približno 951 litar. Te podatke navodi i Volkswagenova fabrička arhiva.
Atmosferski 1.0 MPI uglavnom je logičniji izbor za ekonomičnu vožnju od snažnijeg 1.0 TSI motora. Model pruža zreliji osećaj u vožnji nego što njegove dimenzije nagoveštavaju, ali treba proveriti kvačilo, rad menjača, vlagu u kabini, brave, podizače stakala i tragove gradske eksploatacije.
Električni e-up! može biti veoma ekonomičan uz kućno punjenje. Kasnija verzija sa baterijom nominalnog kapaciteta 32,3 kWh ima fabrički naveden praktičan domet od približno 180 do 260 km, zavisno od uslova. Volkswagenovi tehnički podaci za e-up!.
Renault Twingo
Treća generacija Twinga prepoznatljiva je po motoru smeštenom pozadi i veoma malom krugu okretanja. Duga je približno 3,60 metara, a prtljažnik ima oko 188 litara. Zahvaljujući prednjim točkovima koji se mogu zakrenuti pod većim uglom, posebno je spretan u uskim ulicama.
Benzinske verzije 1.0 SCe odgovaraju mirnoj gradskoj vožnji, dok turbo 0.9 TCe daje više snage, ali donosi složeniju konstrukciju. Postojale su i verzije sa EDC menjačem, kao i potpuno električni Twingo E-Tech.
Kod polovnog vozila treba proveriti kvačilo ili rad automatskog menjača, turbo-sistem kod TCe motora, klima-uređaj i tragove udara. Položaj motora otežava pristup pojedinim komponentama, što treba imati u vidu pri servisiranju.
Peugeot 108 i Citroën C1
Peugeot 108, Citroën C1 druge generacije i Toyota Aygo dele platformu i većinu mehanike. Njihova dužina je približno 3,47 metara, a prtljažnik oko 196 litara kada se meri sa kompletom za popravku pneumatika; pojedini izvori navode manju zapreminu kod verzija sa rezervnim točkom.
Najčešći 1.0 benzinac Toyotinog porekla predstavlja racionalan izbor. Postojao je i snažniji 1.2 PureTech, ali kod njega treba posebno proveriti servisnu istoriju i stanje zupčastog kaiša koji radi u ulju.
Prednosti su mala potrošnja, okretnost i jednostavno parkiranje. Nedostaci su skromnija zvučna izolacija, ograničen prostor pozadi i mali prtljažnik. Kod verzija sa platnenim krovom proverava se mehanizam i eventualan prodor vode.
Suzuki Ignis
Suzuki Ignis spaja male spoljne dimenzije sa višim položajem sedenja. Dugačak je približno 3,70 metara i praktičniji je za ulazak i izlazak od veoma niskih gradskih modela. Prtljažnik zavisi od verzije i položaja zadnjih sedišta, a kod određenih konfiguracija iznosi oko 260 litara.
Motor 1.2 Dualjet dostupan je i uz blagu hibridnu podršku, ručni menjač ili CVT, a pojedine verzije imaju ALLGRIP pogon na sva četiri točka. Suzuki za evropske verzije navodi potrošnju do približno 60,1 mpg, odnosno oko 4,7 l/100 km po WLTP-u, ali realan rezultat zavisi od pogona, menjača i uslova. Podaci za Suzuki Ignis.
Ignis odgovara vozačima koji žele mali automobil, bolju preglednost i lakši ulazak, ali ne očekuju nivo zvučne izolacije većeg vozila.
Dacia Sandero
Dacia Sandero je sa dužinom od oko 4,09 metara primetno veća od klasičnih gradskih minija. Njena prednost je prostranija kabina, pet pravih vrata i prtljažnik od približno 328 litara.
Atmosferske i turbo-benzinske verzije imaju različite karakteristike, a postoje i fabričke LPG varijante. Sandero je dobar izbor za kupca kome treba jedan automobil i za grad i za povremena porodična putovanja.
Nije tako okretan niti jednostavan za parkiranje kao Aygo ili up!, ali nudi više prostora za sličan budžet. Kod polovnjaka treba proveriti konkretnu kombinaciju motora i menjača, servisnu istoriju, trap i kvalitet prethodnih popravki.
Tabela za poređenje malih automobila
Podaci u tabeli su okvirni. Mere, zapremina prtljažnika i potrošnja mogu se razlikovati prema generaciji, motoru, menjaču, opremi i načinu merenja.
| Model | Približna dužina | Prtljažnik | Okvirna kombinovana potrošnja | Menjači | Glavna prednost |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota Aygo II 1.0 | 3,46 m | 168 l | 4,1–5,2 l/100 km | Manuelni, x-shift | Veoma lako parkiranje |
| Hyundai i10 III | 3,67 m | 252 l | 4,8–6,0 l/100 km | Manuelni, AMT | Prostrana kabina |
| Kia Picanto III | 3,60 m | 255 l | 5,0–6,2 l/100 km | Manuelni, AMT | Praktičnost u malom pakovanju |
| Fiat 500 benzin | 3,57 m | 185 l | 5,0–6,5 l/100 km | Manuelni, Dualogic | Dizajn i dostupnost delova |
| Volkswagen up! | 3,54 m | 251 l | 4,5–5,8 l/100 km | Manuelni, ASG | Odlična iskorišćenost prostora |
| Renault Twingo III | 3,60 m | 188 l | 5,0–6,5 l/100 km | Manuelni, EDC | Izuzetna okretnost |
| Peugeot 108 | 3,48 m | oko 196 l | 4,1–5,5 l/100 km | Manuelni, ETG | Jednostavan 1.0 motor |
| Citroën C1 II | 3,47 m | oko 196 l | 4,1–5,5 l/100 km | Manuelni, ETG | Niski gradski troškovi |
| Suzuki Ignis | 3,70 m | oko 260 l | 4,7–5,8 l/100 km | Manuelni, CVT | Viši položaj sedenja |
| Dacia Sandero III | 4,09 m | 328 l | 5,3–7,0 l/100 km | Manuelni, CVT | Najviše prostora |
Navedena potrošnja predstavlja orijentacioni raspon deklarisanih i uobičajenih rezultata. Kratke zimske relacije, gužva, klima-uređaj, stil vožnje i stanje automobila mogu znatno povećati potrošnju.
Koji mali automobili imaju najmanju potrošnju?
Među klasičnim polovnim benzincima, Toyota Aygo, Peugeot 108 i Citroën C1 sa motorom 1.0 često su među najštedljivijim izborima. Volkswagen up! 1.0 MPI, Hyundai i10 1.0 i Kia Picanto 1.0 takođe mogu ostvariti nisku potrošnju, naročito na mešovitim relacijama.
Aktuelni Toyota Aygo X Hybrid fabrički troši oko 3,7 l/100 km po WLTP-u, dok je na jednom testu zabeleženo približno 3,9 l/100 km. Ipak, njegova kupovna cena je znatno viša od cene starijeg polovnog Ayga.
Električni automobil može imati najniži trošak energije po kilometru ako se puni kod kuće po povoljnoj tarifi. Bez privatnog parkinga i pouzdanog punjenja prednost može biti manja, naročito ako se vozač oslanja na komercijalne punjače.
Najmanja deklarisana potrošnja zato ne znači automatski i najniži ukupni trošak. Treba uračunati kupovnu cenu, servis, osiguranje, gubitak vrednosti i moguće popravke.
Pouzdani mali automobili i troškovi održavanja
Pouzdanost zavisi više od motora, održavanja i prethodne eksploatacije nego od znaka na haubi. Dobro održavan i10 može biti bolja kupovina od zapuštenog Ayga, bez obzira na reputaciju marke.
Za racionalnu kupovinu često se razmatraju:
- Toyota Aygo, Peugeot 108 i Citroën C1 sa atmosferskim 1.0 motorom;
- Volkswagen up!, Škoda Citigo i Seat Mii sa 1.0 MPI motorom;
- Hyundai i10 i Kia Picanto sa atmosferskim benzincima;
- Suzuki Ignis 1.2;
- Fiat 500 sa proverenim 1.2 motorom i ručnim menjačem.
Jednostavan atmosferski motor i ručni menjač najčešće predstavljaju najmanje rizičnu kombinaciju za stariji polovni mali automobil. Automatizovani manuelni menjači mogu biti praktični, ali pre kupovine zahtevaju stručnu dijagnostiku.
Benzinski, hibridni ili električni mali automobil?
Benzinski automobil
Benzinac je najjednostavnije rešenje za većinu kupaca polovnjaka u Srbiji. Pogodan je za malu i srednju godišnju kilometražu, brzo se dopunjava gorivom i ne zahteva punjač.
Atmosferski motor je dobar za grad, ali česte vrlo kratke relacije nisu idealne ni za njega. Motor treba povremeno potpuno zagrejati, a ulje menjati prema vremenskom intervalu čak i kada se prelazi malo kilometara.
Hibrid
Klasičan hibrid najveću prednost ostvaruje u gradskoj vožnji sa čestim usporavanjem i kretanjem. Ne priključuje se na punjač, a pri malim brzinama može deo vremena koristiti električni motor.
Kod polovnog hibrida proveravaju se stanje visokonaponske baterije, servisna istorija i hlađenje baterijskog sklopa. Blagi hibrid, poput određenih verzija Suzuki Ignisa, ne može dugo voziti samo na struju; njegov električni sistem prvenstveno pomaže benzinskom motoru.
Električni automobil
Električni mali automobil odgovara kupcu koji može redovno da ga puni kod kuće ili na poslu. Prednosti su tih rad, jednostavan pogon i odsustvo lokalnih izduvnih gasova.
Pre kupovine treba proveriti:
- zdravlje i preostali kapacitet baterije;
- realan zimski i letnji domet;
- brzinu AC i DC punjenja;
- postojanje kabla i kompatibilnost priključka;
- garanciju na bateriju;
- mogućnost ugradnje kućnog punjača.
Stariji električni modeli sa malom baterijom mogu biti odlični kao drugi automobil, ali ograničavaju spontana duža putovanja.
Mali automobili sa automatskim menjačem
Mali automatik automobili ne koriste uvek isti tip menjača. Toyota Aygo x-shift, Peugeot 108 ETG, Citroën C1 ETG, Volkswagen up! ASG, Kia Picanto AMT i Fiat Dualogic uglavnom imaju automatizovani manuelni menjač. On samostalno menja brzine, ali konstrukcijski nije isto što i klasični automatik.
Tokom promene stepena prenosa može se osetiti prekid ubrzanja. Trzanje, predugo proklizavanje ili upozorenja na instrument-tabli mogu ukazivati na istrošeno kvačilo, problem aktuatora ili potrebu za kalibracijom.
CVT u određenim verzijama Suzuki Ignisa pruža ujednačenije ubrzavanje, dok Renaultov EDC koristi dvostruko kvačilo. Električni modeli nemaju klasične promene brzina i najjednostavniji su za upravljanje.
Izbor automobila ne treba zasnivati na stereotipima, ali vozači kojima su prioritet lako upravljanje i gradska udobnost mogu pogledati i vodič za automatik automobile za žene.
Koji mali automobil izabrati za početnika?
Za početnika su važniji stanje vozila, preglednost i bezbednosna oprema nego snaga ili dizajn.
Dobar prvi automobil trebalo bi da ima:
- ABS i elektronsku kontrolu stabilnosti;
- najmanje prednje i bočne vazdušne jastuke;
- ispravne pneumatike;
- preglednu karoseriju;
- parking senzore ili kameru ako je preglednost unazad slaba;
- motor i menjač koje lokalni servisi dobro poznaju;
- urednu servisnu istoriju.
Toyota Aygo, C1 i 108 dobri su ako je prioritet minimalna dužina. Hyundai i10 i Kia Picanto nude više prostora i pet vrata. Volkswagen up! spaja male mere i dobar prtljažnik, dok Suzuki Ignis olakšava ulazak i preglednost zbog višeg sedenja.
Početniku nije neophodan najslabiji motor. Previše trom automobil može otežati uključivanje na brži put ili preticanje. Probna vožnja treba da uključi grad, uzbrdicu i kraću deonicu pri većoj brzini.
Na šta obratiti pažnju pri kupovini polovnog malog automobila?
Polovni mali automobili često su proveli veći deo radnog veka u gradu. Mala kilometraža zato ne mora da znači i malo habanje. Česta hladna paljenja, kratke relacije, penjanje na ivičnjake i stalno korišćenje kvačila mogu više opteretiti vozilo nego mirna vožnja otvorenim putem.
Pre kupovine proverite:
- Servisnu istoriju: račune, datume servisa, kilometražu i korišćeno ulje.
- Hladan start: prodavac ne bi trebalo unapred da zagreje motor.
- Kvačilo i menjač: obratite pažnju na proklizavanje, trzaje i teško ubacivanje u brzinu.
- Trap i gume: nejednako trošenje može ukazivati na problem geometrije ili raniji udar.
- Karoseriju: razlike u nijansi, tragove varenja i neujednačene zazore.
- Kabinu: vlagu ispod patosnica i u prtljažniku.
- Klima-uređaj: hlađenje i neobične zvuke kompresora.
- Elektroniku: podizače, brave, svetla, multimediju i upozorenja.
- Dijagnostiku: očitavanje grešaka pre potpisivanja ugovora.
- Dokumentaciju: broj šasije, vlasništvo, eventualna ograničenja i poreklo vozila.
Pregled kod nezavisnog mehaničara i provera na dizalici vrede više od sjaja karoserije. Jeftin primerak sa skrivenim kvarovima može brzo postati skuplji od uredno održavanog vozila sa nešto višom početnom cenom.
Registracija, servis, gorivo i rezervni delovi
Trošak registracije u Srbiji ne zavisi samo od činjenice da je automobil mali. Na konačan iznos utiču zapremina i snaga motora, starost vozila, premija obaveznog osiguranja, lokalne dažbine, tehnički pregled i izdavanje dokumenata ili tablica kada je potrebno.
Motori od 1,0 do 1,2 litra uglavnom se nalaze u povoljnijem delu raspona, ali tačan iznos treba proveriti neposredno pre registracije.
Redovan mali servis kod jednostavnog benzinca obično obuhvata motorno ulje, filter ulja, vazduha i kabine. Konačna cena zavisi od modela, kvaliteta delova i servisa. Treba proveriti i interval zamene svećica, rashladne i kočione tečnosti, pogonskog ili zupčastog kaiša.
Za Fiat 500, Volkswagen up!, Toyotu Aygo, C1, 108, Hyundai i10 i Kia Picanto uglavnom postoji solidna ponuda potrošnih i zamenskih delova. Ređi motori, specifični automatski menjači, hibridne komponente i karoserijski delovi mogu biti skuplji ili zahtevati duže čekanje.
Pre kupovine vredi pozvati dva lokalna servisa i pitati koliko koštaju:
- mali i veliki servis;
- komplet kvačila;
- prednje kočnice;
- amortizeri;
- popravka odabranog automatskog menjača;
- najčešći kvarovi konkretnog motora.
Često postavljana pitanja
Koji je najbolji mali automobil za grad?
Za vrlo tesna parking mesta izdvajaju se Toyota Aygo, Citroën C1, Peugeot 108 i Volkswagen up!. Hyundai i10 i Kia Picanto bolji su ako je potreban veći prtljažnik i više prostora u kabini. Najbolji izbor zavisi od broja putnika, budžeta i učestalosti dužih putovanja.
Koji mali automobil najmanje troši?
Među polovnim benzincima veoma štedljivi mogu biti Aygo, C1 i 108 sa motorom 1.0, kao i up! 1.0 MPI. Novi Aygo X Hybrid fabrički troši oko 3,7 l/100 km. Stvarna potrošnja zavisi od relacije, temperature, saobraćaja i stila vožnje.
Da li je motor od 1.0 litra dovoljan?
Za gradsku vožnju uglavnom jeste. Na autoputu, uzbrdici i sa četiri putnika potrebno je više planiranja, posebno kod verzija sa oko 60–75 KS. Za česta duža putovanja prijatniji može biti snažniji atmosferski motor ili mali turbo-benzinac sa urednom istorijom održavanja.
Da li je automatski menjač dobar u polovnom malom automobilu?
Može biti, ali treba utvrditi koji tip menjača vozilo ima. Automatizovani manuelni menjači često nisu glatki kao klasični automatik ili CVT, a popravka aktuatora i kvačila može biti skupa. Probna vožnja i dijagnostika su obavezne.
Koji je najbolji mali polovni automobil za početnika?
Uredan Hyundai i10, Kia Picanto, Toyota Aygo, Volkswagen up!, Citroën C1 ili Peugeot 108 mogu biti dobar izbor. Prednost treba dati primerku sa elektronskom kontrolom stabilnosti, više vazdušnih jastuka, dobrim gumama i dokumentovanom istorijom.
Da li mali automobil može da se koristi na autoputu?
Može ako je tehnički ispravan i dovoljno snažan za planiranu vožnju. Ipak, može biti bučniji, manje stabilan pri bočnom vetru i sporiji pri preticanju. Za česta putovanja autoputem praktičniji je veći B-segment, poput Dacije Sandero ili sličnog modela.
Da li se isplati električni mali automobil?
Najviše se isplati vozaču koji ima sigurno i povoljno kućno ili poslovno punjenje. Bez toga treba pažljivo izračunati cenu javnog punjenja i vreme provedeno na punjaču. Kod polovnjaka je stanje pogonske baterije presudno.
Da li je mali automobil bezbedan?
Spoljne dimenzije same ne određuju bezbednost. Važni su generacija, konstrukcija, broj vazdušnih jastuka, ESC, autonomno kočenje i stanje pneumatika. Euro NCAP ocene treba porediti samo uz godinu testa i primenjeni protokol.
Koji mali automobil odgovara vašim potrebama?
Ako je glavni cilj najlakše parkiranje i niska potrošnja, Toyota Aygo, Peugeot 108 i Citroën C1 sa motorom 1.0 predstavljaju logične polovne opcije. Volkswagen up! nudi odličnu iskorišćenost prostora, dok Hyundai i10 i Kia Picanto pružaju praktičniju kabinu i veći prtljažnik.
Suzuki Ignis odgovara vozačima koji žele viši položaj sedenja, a Dacia Sandero kupcima kojima je potreban jedan automobil i za grad i za porodična putovanja. Fiat 500 privlači dizajnom, ali ima manje prostora i zahteva oprez pri izboru automatizovanog menjača.
Najbolji mali automobili nisu nužno najjeftiniji oglasi. Prednost treba dati vozilu sa jasnim poreklom, urednim servisima i dobrim tehničkim stanjem. Nezavisan pregled pre kupovine može sprečiti trošak koji višestruko premašuje cenu same provere.